Когато става дума за търсене на работа, вашата автобиография е от първостепенно значение. Направете го правилно и ще имате интервю за нула време, но направите ли го грешно то може да получите постоянно отхвърляне. Всяко автобиография е различна, тъй като искате да покажете защо уменията ви правят подходящи за позицията, за която кандидатствате в момента, но всички резюмета следват една и съща структура.
Това ръководство ще ви покаже как да напишете добра автобиография, която е готова за 2018 г. и след нея.
Какво представлява автобиографията?
Вашето резюме, кратко за автобиография, е личен маркетингов документ, който се използва за да се продадете на потенциални работодатели. То трябва да им разкаже за вас, вашата професионална история и вашите умения, способности и постижения. В крайна сметка трябва да подчертаете защо сте най-добрият човек за тази работа.
Когато кандидатствате за работа, се изисква автобиография. В допълнение към Вашата автобиография, работодателите могат също да изискват мотивационно писмо и попълнен формуляр за кандидатстване.
Какво да включите в автобиографията си през 2018 година
Докато структурата на автобиографията е гъвкава, като се напасне към уникалния ви набор от умения и опит, има отделни секции, които работодателите очакват да видят на Вашата автобиография независимо от всичко.
Ето разделите, които трябва да включите в автобиографията си:
Име, професионално звание и данни за контакт
Първата част от автобиографията ви, разположена в горната част на страницата, трябва да съдържа вашето име, професионално заглавие и данни за контакт. При никакви обстоятелства не озаглавявайте автобиографията си като „резюме“ или „автобиография“, тъй като това е загуба на ценно място. Вместо това напишете името си като заглавие.
Когато става дума за вашите данни за контакт, вашият имейл адрес и телефонен номер (и) са от съществено значение. Някога бе обичайно да включите пълния си адрес в автобиографията. Днес просто трябва да посочите града и областта.
Ако искате, можете да включите и линк към профила си в LinkedIn в тази секция – но само ако е актуален!
Личен профил
Личен профил, известен също като лично изявление, цел на кариера и професионален профил, е един от най-важните аспекти на Вашата автобиография. Това е кратък параграф, който се намира точно под вашето име и данни за контакт, които дават възможност на бъдещите работодатели да направят преглед на това кои сте вие и за какво става дума.
Трябва да пригодите потребителския си профил към всяко задание, за което кандидатствате, като подчертаете специфичните качества, които съответстват на ролята ви. Стремете се да запазите личното си изказване кратко и сладко и не повече от няколко изречения. За да извлечете максимума от тази секция, трябва да се опитате да разгледате следното:
- Кой сте вие?
- Какво можете да предложите на компанията?
- Какви са вашите цели в кариерата?
Опит и история на заетост
Секцията „История на заетостта“ ви дава възможност да очертаете предишните си работни места, стажове и професионален опит.
Опишете опита си в хронологичен ред, тъй като последната ви роля е най-подходяща за работодателя.
Когато изброявате всяка длъжност, посочете длъжността, работодателя, датите, които сте работили, и ред, който обобщава ролята. В основни подточки посочете ключовите си отговорности, умения и постижения и подсилете всяка точка с мощни глаголи и цифри, за да подкрепи всяка претенция и да покаже вашето въздействие.
Това помага да изберете най-подходящите длъжности, за които кандидатствате, особено ако списъкът е дълъг. Ако имате многогодишен опит, можете да намалите детайлите на стари или нерелевантни роли. Ако имате позиции от преди повече от 10 години, можете да ги изтриете.
Образование и квалификация
Подобно на раздела за вашия опит, вашето образование трябва да бъде изброено в обратен хронологичен ред. Включете името на институциите и датите, на които сте били там, следвани от квалификациите и оценките, които сте постигнали.
Ако наскоро сте напуснали образованието си, можете да напишете степен, A-нива или GCSE (или еквиваленти) като така:
Име на институцията – посетени (от – до)
Квалификация / предмет – степен
Ако имате степен, можете да посочите няколко от най-подходящите модули, задания или проекти отдолу.
За професионалисти, които са малко по-напред в кариерата си, или имат много сертификати в репертоара си, можете да определите вашите квалификации.
Допълнителни раздели
Има редица допълнителни секции, които могат да подкрепят автобиографията ви и да подчертаят вашите умения. Ето само няколко, които можете да включите, ако имате място:
Ключови умения: Ако пишете функционална автобиография или имате някои способности, които искате да покажете на работодателя незабавно, въведете секция с ключови умения под личния си профил. Трябва да се стремите да детайлизирате най-много четири до пет способности.
Хобита и интереси: Ако смятате, че вашата автобиография е къса, можете да увеличите документа си, като в края въведете раздел за хобита и интереси. Бъдете внимателни все пак; избягвайте да посочвате хобита, които не добавят стойност към Вашата автобиография или са естествени, като четене например. Използвайте интереси, които ви карат да се откроите или сте свързани с работата.
Референции: Като включването на адрес в автобиографията ви, така и добавянето на рецензии до края на Вашата автобиография вече не е стандартизирано. Можете да включите ред, в който да пише „наличните референции при поискване“, но ако нямате място, приемливо е да го премахнете напълно.